Idén a permakrízis fogalmát, a folyamatos válság állapotának kezelését kellett megtanulniuk a cégvezetőknek - ismertette a KPMG 2024 CEO Outlook felmérés eredményeit a nemzetközi könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó vállalat hazai cégének vezérigazgatója, Rózsai Rezső a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencián. Rózsai Rezső előadását követő kerekasztal-beszélgetésen a felmérés eredményeit hazai vállalatvezetők vitatták meg.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója adott elő a Portfolio által rendezett Budapest Economic Forum 2024 konferencián. A vezető az európai versenyképesség kilátásaival foglalkozott, hangsúlyozta, hogy bár a nemzeti szuverenitást a politikai kérdésekben meg kell hagyni az országoknak, de gazdasági szinten kooperációra van szükség. Ismét a józan észnek kell diktálnia szakpolitikai szinten és be kell szüntetni a kampányszerű gondolkodást, észre kell venni, hogy a problémát saját magunknak generáljuk. Az európai energiaipart nemcsak hogy megmenteni, de fenntarthatóbbá és versenyképessé is kell tenni, a privát szektor önmagában nem tudja finanszírozni az átállás teljes költségét, az ambíciózus célok megvalósításához 5% ponttal kell nőnie a GDP arányos beruházási rátának - hangsúlyozza a vezető.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismertette a kormány céljait és várakozásait a következő évekre vonatkozóan. Kifejtette, hogy a harmadik negyedévben gyenge lehet a gazdasági növekedés Magyarországon, nem fog teljesülni a piaci cél, ám a jövő év első negyedévében már 3% felett lehet, majd elérheti a 4%-ot is. Nagy Márton ismertette a KKV-prorgram részleteit, elmondta, hogy lakhatási válság van Budapesten, amit meg kell oldani, és a kormány be fog avatkozni, többek között az Airbnb és a lakbérszabályok szigorításával. Beszélt az inflációról is, ami szerinte már nem lesz probléma a következő években. A nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján beszélt.
Az elmúlt években a bankoknak aktívan alkalmazkodniuk kellett a rendszeres szabályozói beavatkozásokhoz, amely egyszerre több formában érkezett: gondolhatunk itt akár adóemelésre, kiegészítő tranzakciós illetékre, nyugdíjpénztári megtakarításokra, maximális jelzálog THM-re. Hogyan fogadta mindezt a bankszektor és ebben a helyzetben hogyan tud hozzájárulni a magyar gazdaság növekedéséhez? A mostani kamatkörnyezet mennyire támogatja a hitelezés beindulását és a gazdaság növekedését, vagy nem minden a kamatokról szól? Október 17-i Budapest Economic Forum konferenciánkon előadást tart Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a bankszektor aktuális kihívásairól. Emellett érkezik a hagyományos, minden évben megrendezett bankvezéri kerekasztalbeszélgetés.
400-as euró-forint árfolyam, lassabb gazdasági kilábalás, jövőre várható új jegybankelnök, átalakuló kormányzati gazdaságirányítás, 2026-os parlamenti választások - csak néhány olyan esemény, amely miatt biztosan nem fogunk unatkozni az előttünk álló 1-2 évben. Ebben a helyzetben lesz különösen aktuális és releváns a Portfolio Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciája október 17-én. A rendezvény negyedik szekciójában kendőzetlenül beszélnek ezekről a témákról az ország legnevesebb, legismertebb közgazdászai. Most érdemes regisztrálni a konferenciánkra.
A gazdasági növekedés idén lassabban áll helyre a vártnál, a fogyasztás felpörgése várat magára, de ami még nagyobb baj, az a beruházások szenvedése. Egy ilyen gazdasági környezetben nincs könnyű dolga a vállalati szektornak, amikor üzleti tervezésről van szó. Az október 17-i Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciánkon éppen ezért a legnagyobb, tőzsdén jegyzett vállalatok vezetői segítenek eligazodni ebben a kérdésben. A rendezvényre ide kattintva lehet jelentkezni.
Az elmúlt években "összerázódott" a lengyel, román, szlovák, horvát és magyar gazdaság. Csakhogy míg a lengyel, román és horvát fejlettség felzárkózott az öt ország átlagához (vagy akár túl is haladta azt), a magyar alulteljesítve visszasüllyedt az átlaghoz. A magyar növekedési modell ráadásul a legkevésbé járult hozzá a hazai lakosság jólétérzetéhez, hiszen a háztartási fogyasztás uniós rangsorában az utolsó helyre süllyedtünk. Mi vezetett ide, és tud-e új lendületet venni Magyarország konvergenciája? Erre a kérdésre is keressük a választ a Budapest Economic Forumon, ahol neves szakértőkkel, vállalatvezetőkkel beszéljük meg a felgyűlt tapasztalatokat.
Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével kihelyezett kormányülés kezdődött kedden este a Békés vármegyei Geszten, a Tisza-kastélyban - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Brüsszelben fontos találkozóra készül a kormány az Európai Bizottsággal. Csütörtökön így közelebb kerülhet a magyar uniós források felszabadítása, és akár már novemberben megindulhat az EU-támogatások folyósítása. A kormány pedig mindent megtesz, hogy olyan készültségben legyenek a tervezett programok, hogy azonnal megindulhassanak a kifizetések. Eközben a kabinet a területfejlesztési politika újragondolására készül – mondta el Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Portfolio Budapesti Economic Forum 2023 konferenciáján.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója a Budapest Economic Forumon arról beszélt előadásában, hogy válságos időszakokban felértékelődik a tőkepiaci forrásszerzés.
A munkaerőpiacon furcsa kettőséget látnak a hazai nagyvállalatok, az energiapiacon pedig van egy ellentmondás a gyakorlat és a nagykép között – derül ki a Budapest Economic Forum nagyvállalati kerekasztal beszélgetésén, amelyen Bán Zoltán, a Portfolio Csoport vezérigazgatója beszélgetett Orbán Gáborral, a Richter vezérigazgatójával, valamint Tibor Dáviddal, a Masterplast elnökével.
Egy hét múlva tartjuk a Marriott Hotelben a 2022-es Budapest Economic Forumot, mely a Portfolio legfontosabb gazdaságpolitikai konferenciája. Naponta hallunk-olvasunk a küszöbön álló energiaválságról, a forint fékezhetetlen zuhanásáról vagy a vállalati finanszírozás nehézségeiről, így témákban biztos nem lesz hiány, igyekeztünk a legfontosabb hazai és nemzetközi szakembereket megnyerni, hogy tartsanak velünk a konferencián.
Október 19-én a budapesti Marriott Hotelben tartja a Portfolio szokásos Budapest Economic Forum konferenciáját, mely már hagyományosan az év legfontosabb gazdaságpolitikai rendezvénye. Témákban most sem lesz hiány: küszöbön az energiaválság, a recesszió, miközben az infláció tovább emelkedik. A programban igyekszünk a legfontosabb döntéshozókat, elemzőket, vállalatvezetőket megszólaltatni.
Abba kellene végre hagyni azt a kommunikációt, hogy az infláció emelkedése átmeneti a világban – mondta a Portfolionak adott interjúban Steen Jakobsen. A Saxo Bank markáns véleményéről ismert vezető közgazdásza szerint az elszálló energiaárak lerombolják majd a monetáris politikát, mivel fiskális oldalról további élénkítésre lesz szükség. Magyarország kapcsán megjegyezte, hogy még mindig fennáll annak veszélye, hogy kilépünk az Európai Unióból, viszont a következő évek sok érdekességet tartogathatnak a kontinensen.
Már szinte egyértelmű, hogy nem számíthatunk V-alakú kilábalásra, a közép- és kelet-európai régió cégeinek elhúzódó válsággal kell számolniuk. Ilyen helyzetben a digitalizáció és a költség-optimalizáció mellett fontos az üzleti partnereink fizetőképességére való különös odafigyelés is. A 2020-as Budapest Economic Forumon nemzetközi credit management szakértők adtak hasznos tanácsokat a vállalkozóknak.
Alapvető különbség látszik abban, ahogy az Európai Unió a 2009-2013 közötti gazdasági és adósságválságot, illetve most a koronavírus-válságot kezeli és a most eldöntött irányok végül integrációs ugrás helyett pazarló pénzköltéshez és parttalan vitákhoz vezethetnek – hívta fel a kockázatra figyelmet a Budapest Economic Forumon tartott előadásában Darvas Zsolt, a brüsszeli Bruegel Intézet vezető kutatója.
A Pécsi Tudományegyetemen.
Szerinte a szervezet csak le akarja húzni az Egyesült Államokat.
A világkereskedelmi gócpontot felügyelő kormány gyorsan intézkedik.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Az új elnök rögtön elküldte a követeléslistáját az Európai Uniónak.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.